Coraz więcej osób w Polsce gra całą rodziną w planszówki, co jest świetne. W Niemczech taki sposób spędzania wolnego czasu jest od wielu lat na porządku dziennym dla większości obywateli, u nas to wciąż jeszcze nie ten poziom, ale dzielnie idziemy do przodu!

Dlatego tym razem zaproponuję Wam 7 gier, w które możecie pograć całą rodziną w czasie świąt, albo z przyjaciółmi w sylwestra. W tym roku, przy odpowiednim ułożeniu sobie urlopów, można cieszyć się wolnym czasem naprawdę długo. To doskonała okazja, żeby wyciągnąć na stół grę planszową i wspólnie się pobawić.

Założyłam, że jeżeli chcemy grać całą rodziną, to warto, aby gra dawała możliwość grania w więcej niż 4 osoby.

Oto tytuły, po które warto sięgnąć (kolejność dowolna):

1. Cytadela – karcianka dla 2 – 8 osób. Gracze budują średniowieczne miasto, przy czym każdy z graczy jest inną postacią i tym samym ma inną cechę specjalną. Co turę gracze zmieniają swoją tożsamość. Gra się emocjonująco, jest sporo blefu. Naszą recenzję znajdziecie TUTAJ.

2. Maskarada – gra twórców Cytadeli dla 2 – 13 osób, również karcianka. Tu jest jeszcze więcej blefu, mnóstwo prześmiesznego zamieszania i ogrom emocji. W grę obowiązkowo trzeba grać przy stole, bo pod stołem dzieją się rzeczy kluczowe, że tak się wyrażę :) Naszą recenzję znajdziecie TUTAJ.

3. Talisman: Magia i Miecz – klasyka planszówek dla 2 – 6 osób. Przygodowa gra fantasy, która na pewno nikomu się nie znudzi i nawet jak ktoś nie lubi fantasy (tak jak ja) to i tak powinna mu się spodobać. Uwaga, gra trwa długo, więc sięgnijcie po nią, gdy macie porządnych kilka godzin wolnych. Naszą recenzję znajdziecie TUTAJ.

4. Jungle Speed Safari – szalona gra zręcznościowa dla 2-6 osób. Idealna do gry z dziećmi i z osobami na tyle wyluzowanymi, że nie będą się wstydziły robić różnych dziwnych i śmiesznych ruchów. Jest bardzo dużo śmiechu! Naszą recenzję znajdziecie TUTAJ.

5. Dixit – bardzo przyjemna gra z bardzo dużą ilością kart z pięknymi, bajkowymi obrazkami, przeznaczona dla 3 – 6 osób. Pobudza wyobraźnię, czasem bawi, rozgrywka trwa krótko, więc z pewnością zechcecie zagrać w nią kilka razy z rzędu. Naszą recenzję znajdziecie TUTAJ.

6. Koncept – gra dla 4 – 12 osób (choć my z powodzeniem gramy w nią we dwoje), oparta o popularne „Kalambury”, z tym, że hasła pokazujemy za pomocą gotowych obrazków i symboli. Nie trzeba niczego pokazywać gestami, ani niczego rysować. Bywa trudno, bywa łatwo, na pewno emocjonująco. Tylko błagam, nie wścieknijcie się, gdy ktoś będzie miał problem, by pokazać za pomocą symboli Beyonce :) Naszą recenzję znajdziecie TUTAJ.

7. 7 cudów świata – prosta i szybka gra strategiczna dla 2 – 7 osób. Zdobyła mnóstwo nagród, chyba blisko 30. Gra się naprawdę świetnie, dynamicznie, a do tego łatwo. Jeszcze nie znajdziecie u nas recenzji tej gry, bo dopiero wczoraj mieliśmy okazję zagrać w nią oboje i opiszemy ją w najbliższym czasie. Ale z ręką na sercu polecam, mogę powiedzieć tyle, że zarówno ode mnie, jak i od Artura, gra otrzyma ocenę 5.

Mam nadzieję, że skorzystacie w nadchodzącym wolnym czasie z powyższej listy. Jak widzicie, w każdą z tych gier można równie dobrze grać we 2 – 3 osoby. Ale macie też od razu ściągawkę na sytuację, gdy czeka Was czas z ciociami, dziadkami i bratankami :)

character-265632_1280

Recenzja: Zimna Wojna 1945-1989
Recenzja: Reglamentacja. Gra na kartki