Na Wasze życzenie przygotowaliśmy stale uaktualniany ranking gier najbardziej polecanych przez Niedzielnych Graczy. W większości znajdują się tu gry, które oboje oceniliśmy na 5, ale znajdziecie tu też nieco tytułów, które z jakiegoś powodu któreś z nas darzy szczególną sympatią.
7 Cudów Świata (2-7 graczy) – wspaniała gra ekonomiczna, łącząca bardzo prostą mechanikę z niezwykle emocjonującymi decyzjami. Świetnie wyskalowana na grę od 3 do 7 graczy, jeśli chcesz grać we dwójkę, lepiej nabyć jej wariant dwuosobowy, 7 Cudów Świata: Pojedynek.
7 Cudów Świata: Pojedynek (2 graczy) – dwuosobowa wersja 7 cudów. Nieco gorsza od oryginału, ale to wciąż świetna gra.
Pret-a-Porter (2-4 graczy) – wybitna polska gra ekonomiczna/worker placement, świetnie zaprojektowana i niesamowicie angażująca.
Letnisko (2-5 graczy) – kolejna dobra polska gra ekonomiczna/worker placement. Lżejsza niż Pret-a-Porter, ale i tak bardzo dobra.
Steam Park (2-5 graczy) – świetna gra ekonomiczna, w której budujesz śliczny, trójwymiarowy lunapark dla robotów. Gorąco polecam.
Koncept (2-12 graczy) – niezwykła wersja kalamburów, wykorzystująca szereg specjalnych ikon na planszy gry. Bardzo fajna gra towarzyska.
Wsiąść do Pociągu: Europa (2-5 graczy) – prosta mechanicznie, ale niezwykle angażująca gra, w której gracze budują swoje linie kolejowe. Jest wiele odmian tego tytułu, ale wersja Europa jest prawdopodobnie najlepszą dla początkujących graczy.
Suburbia (1-4 graczy) – bardzo dobra gra ekonomiczna i fajny symulator burmistrza. Jedna z nielicznych gier tak dobrze łączących klimat i mechanikę.
Timeline (2-8 graczy) – niesamowita gra edukacyjną, łącząca lekkość rozgrywki z faktyczną nauką historii.
Patchwork (2 graczy) – bardzo fajna ekonomiczno-logiczna gra dla dwóch graczy. Ostatnio jedna z tych, po które sięgamy najczęściej.
Ucieczka – Świątynia Zagłady (1-5 graczy) – świetna, emocjonująca gra przygodowa, rozgrywana w czasie rzeczywistym. 10 minut gry, ale emocji więcej, niż w wielu kilkugodzinnych planszówkach.
Świat Dysku: Ankh Morpork (2-4 graczy) – wspaniała gra strategiczna, gratka nie tylko dla fanów Pratchetta.
Uwaga, ze względu na prawa autorskie, gra została zdjęta z rynku i nie należy oczekiwać żadnego dodruku. Jeśli chcesz ją kupić, warto to zrobić już teraz, nawet jako inwestycję środków.
Splendor (2-4 graczy) – bardzo angażująca, a przy tym bardzo prosta gra ekonomiczna, w której gracze budują swoje małe, jubilerskie imperia.
Rattus (2-4 graczy) – kontrola terytorium w średniowiecznej, wyniszczanej plagą Europie.
CV (2-4 graczy) – prosta, ale bardzo przyjemna „gra w życie”, w której każdy z graczy buduje historię swojej postaci przez dokupywanie kolejnych kart. Komu najbardziej uda się życie?
Jungle Speed Safari (2-6 graczy) – szalona i bardzo dynamiczna gra imprezowa, idealna na rozkręcenie towarzystwa.
Love Letter (2-4 graczy) – prosta, ale cudownie angażująca gra karciana, której dodatkowymi zaletami są ładne wykonanie i bardzo przystępna cena.
Polowanie na Robale (2-7) – bardzo przyjemna, imprezowa gra kościana oparta na mechanice push your luck.
Abalone (2 graczy) – klasyczna dwuosobowa gra logiczna, ślicznie wydana.
Przebiegłe Wielbłądy (2-8 graczy) – trudno uwierzyć, że da się w planszówce oddać dobrze emocje towarzyszące obstawianiu na wyścigach, ale Wielbłądom to się udało.
Hanabi (2-5 graczy) – bardzo dobra gra logiczno-pamięciowa, potrafiąca naprawdę przegrzewać zwoje mózgowe.
Mistakos (1-3 graczy) – prosta, ale bardzo angażująca gra zręcznościowa, podobna nieco do Jengi, ale naszym zdaniem zdecydowanie lepsza.
Kolejka (2-5 graczy) – jedna z ulubionych, a może wręcz ulubiona gra Beaty, worker placement w klimatach PRLu.
Terra Mystica (2-5 graczy) – w Terrę grał tylko Artur i raczej nie jest to gra z typu, które podeszłyby Beacie. Jeśli jednak lubisz złożone (ale bardzo dobrze i sensownie skonstruowane) gry strategiczne, Terra będzie dla Ciebie.
Osadnicy z Catanu (3-4 graczy) – inna z ulubionych gier Beaty, gra strategiczna z silnym elementem licytacyjnym.