Recenzja: Puerto Rico

Puerto Rico

Ekonomiczna gra w klimatach karaibskich kolonii. Słońce, rum, cygara…

Albo potwornie nużąca matematyka, przekombinowane zasady i gra, która ciągnie się w nieskończoność.

Przyznaję, graliśmy na dwie osoby, być może w większej grupie gra zyskuje nieco smaczku. Natomiast na dwie osoby gra była tak męcząca, że „wysiedliśmy”, nie udało nam się nawet skończyć jednej partii.

Zasady Puerto Rico – nadmiernie skomplikowane – sprowadzają się do tego, że każdy z graczy na przemian wybiera jedną z dostępnych funkcji (np. burmistrz czy zarządca), umożliwiających wszystkim graczom wykonanie określonych akcji, ale oferujących wybierającemu dodatkowe profity. W teorii można używać tych ról w dowolnej kolejności, w praktyce istnieje tak naprawdę jedna sensowna kolejność ich dobierania, chyba, że chcemy na siłę zaszkodzić innym graczom. Po prostu nie ma sensu najpierw wysyłać statku z towarami, a dopiero potem zbierać i produkować nowe.

Rozgrywka jest nudna i męcząca, pozbawiona zupełnie emocji. Rozkład długi, karty brzydkie, instrukcja strasznie rozrzucona i nielogiczna. Jestem świadomy, że może teraz bluźnię, bo na BoardGameGeek to gra nr. 4 na liście najlepszych wszechczasów, ale… ale dla mnie była po prostu podła. A że to subiektywny blog, to i subiektywna ocena będzie. ODRADZAM.

Moja ocena:  1/5 – omijać. Tak, wiem, że to klasyka i bluźnierstwem jest tak ją ocenić. Podtrzymuję zdanie: omijać.

Nie mam pojęcia z jakiego powodu Puerto Rico budzi tyle zachwytów u graczy. Przecież to męczarnia. Nużąca, długa, nieciekawa, bez klimatu i kompletnie nieangażująca gra.

Gdyby zasad było o połowę mniej, albo gdyby zmienić je tak, by była bardziej dynamiczna – może dało się coś z tej gry przyjemnego wyciągnąć. Niestety, w obecnym kształcie męczy i nudzi.

Nie wiem komu ta gra mogłaby się spodobać. Może jakiemuś szalonemu matematykowi, który ma za dużo czasu? Nawet jeżeli ktoś lubi gry ekonomiczne, to mogę polecić wiele innych gier, o niebo lepszych.

To chyba najgorsza gra, w jaką grałam. I pierwsza, której nie byłam w stanie znieść do końca rozgrywki. Szczerze mówiąc bałabym się próbować grać w więcej osób, bo jest spora szansa, że rozgrywka by się jeszcze bardziej wydłużała, a to by było nie do zniesienia. Jeżeli planujesz zakup gry ekonomicznej – omijaj Puerto Rico z daleka, szkoda pieniędzy.

Moja ocena: 1/5 – najsłabsza gra, w jaką kiedykolwiek grałam.

Ostateczna ocena: 1/5

Ilość graczy: 2-5

Przeciętny czas rozgrywki: ok. 90 min

Cena: ok. 140-150 zł

Grę możesz kupić np. TUTAJ

Recenzja: Polowanie na ROBALE
Mechanika: Deck Building
 • C1

  Trafiłem na Waszego bloga i nawet mi się spodobał, aż do czasu kiedy przeczytałem na ten wpis. Jak można napisać recenzję i ocenić grę po JEDNEJ NIESKOŃCZONEJ partii?! Subiektywna ocena jak najbardziej, ale to jest zwyczajnie mało rzetelne…

  • admin

   C1, gdybyśmy skończyli partię, ocena byłaby pewnie jeszcze gorsza, stąd nie specjalnie widzę potrzebę jej dokończenia tutaj ;)

   Część wpisów na „Graczach” dotyczy recenzji po jednej partii – np. jeśli danej gry nie mamy, a jedynie graliśmy w nią na konwencie. Jednak nawet w przypadku gier, w które graliśmy wiele razy, nie zdarzyło się chyba, żebyśmy drastycznie zmienili opinię między kolejnymi rozgrywkami. (Co innego w różnicach między graniem planszowym, a w planszówkę na komputerze/tablecie, tu jednak rolę odgrywa automatyzacja co żmudniejszych elementów rozgrywki, np. w Small World). Rozumiem, że może Ci się to nie podobać i możesz preferować recenzje po np. 5 rozgrywkach. Niektóre takie są, inne nie – jako, że blog jest czysto hobbistyczny, raczej wątpliwe, żeby w najbliższym czasie się to zmieniło. Oczywiście zrozumiem, jeśli uznasz, że Ci to nie pasuje, wolę tu jednak grać w otwarte karty.

   Pozdrawiam,
   Artur

   • C1

    Rozumiem Wasze stanowisko i pewnie będę Was czytać dalej, ale… Szkoda, że nie dajecie grom drugiej szansy. Grając na konwentach (zresztą w domu czasami też) bywa, że ktoś coś źle wyjaśni, nie doczyta się jakiejś ważnej zasady, nie ma klimatu/warunków na cięższe gry i to wszystko może popsuć nawet najlepszą rozgrywkę. Puerto Rico ma swoje wady, ale to jest (nie tylko moim zdaniem) naprawdę solidna, ekonomiczna pozycja.

    • admin

     Rozumiem, dlatego też podkreśliliśmy w recenzji, że na BGG gra ta jest w ścisłej czołówce i jest to stricte subiektywna opinia :) Z grami jak z filmami – niekiedy bardzo dobra gra czy bardzo dobry film po prostu nie „zaklika” z daną osobą. Podobnie np. Konwój – znam nieco osób rozpływających się nad tą grą, a nam – mimo kilku partii – po prostu gra nie weszła.

 • Witajcie. Możecie podać przykłady gier ekonomicznych, które Waszym zdaniem są lepsze niż Puerto Rico?

  Pytam nie dlatego, że jestem fanem tejże gry, ale dlatego, że znam wiele cięższych pozycji z tego gatunku i nigdy nie sądziłem, iż jest ona nadmiernie mózgożerna.

  Pozdrawiam :)

  • admin

   @MattCarnall: Naszym zdaniem o wiele lepsza jest np. Agricola, czy Pret-a-Porter. Pozdrawiam, Beata

 • Dewon23

  Jak można ocenić grę nie kończąc jednej rozgrywki i grając bez dokładnej znajomości zasad. Ale przecież prawie 44000 graczy zapewne się myli oceniając tą grę.
  Totalna żenada i kompletnie zero profesjonalizmu i to już nie pierwszy raz.
  Więc można Was porównać do niedzielnych kierowców.

  • Recenzje mają to do siebie, że są z natury subiektywne. Z tego, że my oceniamy tą grę nisko nie wynika, że oceniający na BGG się mylą. Po prostu mają inne preferencje (które zresztą dość wyraźnie widać w najpopularniejszych grach na serwisie, gdzie jest silna preferencja złożonych eurogier).

   Blogi i vlogi o grach nie dadzą nigdy obiektywnej oceny wartości danej gry. Zawsze będzie to kwestia podchwycenia gustów autorów. Jeśli generalnie zgadzasz się z ocenami na danym blogu, to prawdopodobnie spodoba Ci się kolejna gra, która podoba się autorom. Jeśli generalnie się nie zgadzasz, to blog wciąż może być ciekawy, ale nie warto opierać się na jego ocenach.

 • Arkadiusz Kołacz

  Trafiłem tutaj gdy szukałem recenzji tej gry zastanawiając się, czy ją kupić. Po przeczytaniu tej recenzji wiedziałem, że tak. Dlaczego? Spojrzałem jak oceniacie inne gry i zobaczyłem, że te gry, które mi się podobają mają u Was niskie wyniki, a te których naprawdę nie lubię maksymalne :P. Po pierwszej partii (4 osobowej) jestem zachwycony. Powinniście widzieć, że większość tego typu gier ma opcję 2 osobową dodaną trochę na siłę i zwykle daje ona znacznie mniej frajdy niż gra w więcej osób, ale co ja będę tłumaczył takim wyjadaczom jak Wy ;P

  • I tak należy właśnie korzystać z recenzji :) Wyłapujesz gust recenzentów, porównujesz ze swoim i wnioskujesz na tej podstawie :)

 • Piotr Los-Amigos

  Proponuję przeczytać wnikliwie zasady gry i usiąść w 5 graczy…lub po prostu pozostać przy „Chińczyku” – ten może się okazać dla niektórych bardziej atrakcyjny. Puerto Rico to gra, w która grywam od kilku lat i jeszcze mi się nie znudziłą ;-).

  • Czy naprawdę tak trudno Ci się pogodzić z tym, że ktoś może mieć inne gusta, niż Ty, że musisz tworzyć absurdalny wybór między Puerto Rico, a Chińczykiem?

 • Rafal Mrozowski

  niestety, zgodnie z tytułem bloga, jesteście „niedzielnymi graczami”. Brak zrozumienia gry = najgorszą planszówką wszechczasów? Litości, PR to fantastyczne i innowacyjne przełożenie mechanik gier strategicznych do świata gier planszowych. To gra w której ważna jest strategia, myślenie kilkanaście ruchów na przód, szybka adaptacja do sytuacji. Czytelnikom nie polecam sugerowania się tymi bzdurami, tylko sięgnięcie najpierw po uproszczoną wersję SAN JUAN, a potem po Puerto – warto!

  • Ale zdajesz sobie sprawę, że z definicji recenzja jest subiektywna i nie może być bzdurą – możesz się z nią co najwyżej nie zgadzać?

   Reguła jest prosta – szukasz recenzentów o podobnych gustach do Twoich. Względnie o mocno odmiennych (i kupujesz „na krzyż”, to co dla nich kiepskie ;) ). Ale zawsze są to gusta i fajnie byłoby o nich mówić bez agresji.

   Swoją drogą, co do San Juan się zgadzam, zacna gra. Właśnie dlatego, że nie jest przekombinowana